Miközben az uniós atomlobbi száz új nukleáris reaktorról álmodik Európában, az Európai Bizottság egyik tanulmánya szerint jelenleg – egy kivételével – a tagországoknak annyi pénzük sincs az atomerőműveikre, hogy a majdani leállítás utáni kötelező “takarítási” munkákat finanszírozzák. Most mondja valaki, hogy nyakunkon az atomrenenszánsz!
A Foratom az EU-ban működő atomlobbi a Paks II.-t vizsgáló egyik uniós eljárás kezdetén újfent kifejezte, hogy az energiabiztonság a 2050-es évekre a kontinensen legalább 100 új reaktor építését tenné szükségessé, ezért – miközben támogatják a magyar atomerőmű-építés ötletét, kérik az EU illetékes szerveit, hogy könnyítsék meg az ilyen beruházások beindulását, beindítását. A Foratom leveléről, illetve annak rejtett üzenetéről korábban már részletesen beszámoltunk.
Arról azonban még nem, hogy az Európai Bizottság egyik munkadokumentumából – melyet a napokban a Reuters hírügynökség ismertetett – az derül ki, hogy Európának több mint 118 milliárd eurója hiányzik ahhoz, hogy fedezni tudja az atomerőművek leszerelésének és a nukleáris hulladékok tárolásának költségeit. Az Európai Unióban működő nukleáris erőművek leszerelése, illetőleg az abból keletkezett és keletkező radioaktív hulladékok eltávolítása és tárolása a becslések szerint 268,3 milliárd euróba kerülhet majd, ám ebből jelenleg csak alig több mint a fele, 150,1 milliárd euró áll összesen az érintett tagállam rendelkezésre.
Az EU-ban 16 országban működnek atomerőművek, közülük ma csupán az Egyesült Királyságban mondható el, hogy az atomerőműveik leszereléséhez szükséges pénzösszegek már rendelkezésre állnak. A szigetország 63 milliárd eurós különkasszájához képest a legtöbb atomerőművet üzemeltető Franciaországnak – bár 74 milliárd euróra lenne szüksége – mindössze 23 milliárd eurója van most erre célra. A németek, akik 2022-ig leállítani tervezik az összes nukleáris reaktorukat, arányaiban ugyan jobban állnak, mert már “csak” 7,7 milliárd eurót kell a “perselybe” dobálniuk, 38 milliárddal már megtették ezt.
Forrás: hvg.hu