Hogyan terjeszkedhet tovább az állam az energiapiacon? Mi hozhatja el az újabb rezsicsökkentést? Többek között ezekre a kérdésekre válaszolt Németh Lászlóné. A Miniszterelnökség nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyekért felelős államtitkára felvezető előadásában a nemzeti közműszolgáltatás kiépítésének folyamatáról és finanszírozásáról beszélt a Portfolio Energy Investment Forum 2015 konferencián.
Németh Lászlóné emlékeztetett azokra a jelentősen kormányzati intézkedésekre, melyek komoly változásokat hoztak Magyarország energiapiacon az elmúlt időszakban. A 2010 óta eltelt öt év alatt elkészült egy hosszú távú Nemzeti Energiastratégia, az állam visszavásárolta a MOL részvények közel 25 százalékát, visszaszerezte a privatizált tárolókapacitásokat és nemzeti kézbe vette a nagykereskedelmi földgázbehozatal szerződéses jogát. Ezen kívül új földgázszállítási útvonalak is kiépítésre kerültek a szomszédos országok irányába, valamint döntés született a Paks II néven ismert gigaberuházásról is. Az államtitkár szerint ezekkel az intézkedésekkel növelhető az ellátásbiztonság, komoly társadalmi hasznok érhetők el, élénkíthető a gazdaság, növelhető az ország energiapolitikai mozgástere, valamint vagyonpolitikai, biztonságpolitikai és geopolitikai előnyökkel is járnak a döntések.
2014-ben döntött a kormány a nemzeti közműszolgáltató felállításáról és a nemzeti közműszolgáltatás rendszerének megszervezéséről. Ennek a döntésnek az eredményeképp megalakult az ENKSZ Első Nemzeti Közműszolgáltató Zrt., melynek feladata, hogy segítse az állam piacra lépését a földgáz, az áram és a távhőszektorban. 100 százalékos állami tulajdonba került a FŐGÁZ Csoport, ami Magyarország első és egyetlen országosan elérhető egyetemes földgázszolgáltatójává vált.
Német Lászlóné szerint a FŐGÁZ az ügyfélbarát szolgáltatásokra fektetett nagy hangsúlyt, amellyel a “tudatos, környezetbarát energiafelhasználást” ösztönzi, miközben pénzt spórol meg ügyfeleinek. Ilyen szolgáltatás, a társasházaknál elvégzett, a jövőben a kis- és közepes vállalkozásokra is kiterjesztett mérőcsere-program, vagy éppen az épületenergetikai program. Ezen kívül a Főgáz sűrített földgáz üzemanyag (CNG) szolgáltatóként támogatja a városi tömegközlekedés megújítását is.
Időközben a külföldi közműcégek sorra visszaadták egyetemes szolgáltatói engedélyüket, amelyeket azután a FŐGÁZ nyert el. A terjeszkedés jegyében a FŐGÁZ megvásárolta a francia féltől a GDF SUEZ Energia Magyarország Zrt.-t, valamint egyeztetéseket kezdett további földgázpiaci akvizíciókról is. A kormány szándéknyilatkozatot írt alá az ELMŰ-ÉMÁSZ Csoport ügyfeleinek átvételéről, a kapcsolódó hálózati és ügyfélszolgálati társaságokban való állami részesedésszerzésről.
A felvásárlások és egyéb intézkedések eredményeképp legkésőbb 2016 második felétől a magyar állam 3,4 millió ügyfelet szolgál majd ki földgázzal. Mindezek mellett a távhőszolgáltatási piacon is számíthatunk majd akvizíciókra.
Ezekkel a lépésekkel a nemzeti közműszolgáltatás kiépítésének első szakasza lezárult, a jövőre nézve a Miniszterelnökségnek két különböző elképzelése van. Az egyik szerint az állam a földgáz, az áram és a távhőszektorban megkezdett építkezést hamarosan lezárja és a továbbiakban a rendszer tökéletesítésére fókuszál. A másik, a Miniszterelnökség szerint az ország számára előnyösebb út, hogy a nemzeti közműszolgáltatást tovább bővítik, és összehangolják a már létező állami energetikai képességekkel.
Forrás: portfolio.hu