Mire 2014 januárjában a magyar kormány megállapodott az oroszokkal Paks 2-ről, addigra a Roszatomnak már volt egy érvényes szerződése Finnországgal egy hasonló erőmű építéséről. A Hanhikivi erőmű szintén VVER-1200 típusú lesz, mint amiből Paksra kettőt is rendelt Magyarország. Ilyenből a világon még egy darab sem működik, az oroszok kifejezetten az EU-s piacra fejlesztették, és sok szakértő szerint még most sincs teljesen készen a tervezése.
A finn helyzet sok tekintetben hasonlít a magyarra, ezért beszéltünk Jehki Härkönennel, a finnországi Greenpeace energetikai szakértőjével, az ottani tapasztalatokról. A Greenpeace általában is ellenzi az atomerőművek építését, de most elsősorban nem erről, hanem az orosz-finn erőműüzletről kérdeztük.
Van már egy elakadt építkezés
2005-ben a francia Areva kezdett építeni egy új blokkot a két régi blokkal blokkal már működő Olkiluoto erőműhöz. Úgy volt, hogy 2009-ben kész lesz, de azóta se adták át. Tavaly februárban teljesen leálltak az építkezéssel. A finn hatóságok minőségi kifogásai miatt bonyolult pereskedés megy az ügyben, lehet, hogy sosem lesz kész. A megrendelő és az építkező milliárdokra perelik egymást kártérítésért.
Az elején úgy volt, hogy 3 milliárd euró lesz, de most már 8,5 milliárdra becsülik a végső árat. Mivel Olkiluoto 3 előtt utoljára 15 éve épült új atomerőmű az EU-ban, és azóta szigorodtak a műszaki előírások, ezért az elvetélt kísérlet figyelmeztetés is: egyáltalán nem olyan egyszerű feladat ez.
Akkor legyen még egy
Miközben elakadt az előző erőmű építése, a finn kormány engedélyt adott 2013-ban egy második kísérletre is, ez lenne a Hanhikivi nevű erőmű.
Nagyon fontos különbség a finn és a magyar modell között, hogy míg nálunk az állam a megrendelő, addig Finnországban (félig-meddig) magáncégek kezdték mindkét beruházást.
A félbemaradt Olkiluoto megrendelője egy elsősorban papíripari nagyvállalatokat és önkormányzati távhőcégeket tömörítő konzorcium volt. Hanhikivit acélipari vállalatok, a német E.on, szupermarketláncok és önkormányzati távhőcégek Fennovoima nevű konzorciuma rendelte meg eredetileg.
A Fennovoima a francia Arevát, a japán Toshibát és a Roszatomot versenyeztette, és bár első körben a Toshiba tűnt győztesnek, végül a Roszatommal egyeztek meg.
Forrás: 444.hu